Jakie informacje muszą znaleźć się w akcie zgonu?
Lifestyle
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jakie informacje muszą znaleźć się w akcie zgonu?

Śmierć jest zawsze wydarzeniem trudnym i budzącym lęk, nawet jeśli następuje po długiej i ciężkiej chorobie. Mimo naturalnych w tym czasie emocji, bliscy zmarłego muszą zająć się również kwestiami formalnymi. Jedną z nich jest wyrobienie aktu zgonu. Jakie kroki należy podjąć, aby uzyskać ten dokument?

Uzyskanie aktu zgonu krok po kroku

Pierwszym krokiem po śmierci bliskiej osoby powinno być zgłoszenie zgonu. Jeśli nastąpił on w domu, powiadamiamy o tym lekarza rodzinnego, którego zadaniem jest wystawienie karty zgonu. Gdy śmierć miała miejsce w szpitalu, karta zostaje wystawiona bezpośrednio w placówce. Kolejnym etapem jest wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym dla miejsca zgonu. Jeśli na przykład śmierć nastąpiła na terenie Poznania, wyrabiamy akt zgonu w Poznaniu, w tamtejszym Urzędzie Stanu Cywilnego. Powinniśmy zabrać ze sobą kartę zgonu, dowód osobisty zmarłego i własny dokument tożsamości. Należy to zrobić w ciągu 3 dni od wystawienia karty zgonu, a w przypadku choroby zakaźnej – w ciągu 24 godzin od śmierci.

Dane, jakie należy przygotować przed wizytą w USC

Akt zgonu zawiera szereg istotnych informacji. Są to nazwisko i imiona zmarłego, jego nazwisko rodowe, adres zamieszkania, stan cywilny oraz data i miejsce urodzenia. Znajdują się tam także informacje dotyczące śmierci: miejsce, data i godzina zgonu. Kolejne dane to imię, nazwisko i nazwisko rodowe małżonka, a także rodziców zmarłego. W akcie zgonu zawarte są także informacje dotyczące osoby zgłaszającej, takie jak imię, nazwisko i miejsce zamieszkania. Jeśli zgłoszenie dokonywane jest przez szpital, będą to dane odpowiedniej placówki. Zgon jest rejestrowany w dniu przyjmowania zgłoszenia, a osoba załatwiająca sprawę w urzędzie otrzymuje bezpłatnie skrócony odpis aktu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zwiększyć sprzedaż internetową w swoim sklepie?
Sprzedaż przez internet staje się coraz bardziej popularna. Wpływ na to ma obecna sytuacja na świecie, która zachęca do robienia […]
Powszechne rozwiązania stosowane w ramach ocieplania domu
Budowa Twojego domu chyli się ku końcowi i przyszedł czas, żeby zastanowić się, jakiego materiału termoizolacyjnego należy użyć? Nie masz […]
Urodziny męża? Sprawdź najlepsze pomysły na prezent!
Urodziny męża? Sprawdź najlepsze pomysły na prezent!
Jeśli szukasz prezentu dla męża, ale nie masz pojęcia co mu kupić, to ten poradnik jest dla Ciebie. Możesz kupić […]
Ostatnie wpisy