Badanie RTG to jedna z najbardziej popularnych form diagnostyki w wielu dziedzinach medycyny. Kiedy i w jakich okolicznościach możemy się z nim zetknąć?
Badanie RTG, popularnie nazywane prześwietleniem, kojarzy się przede wszystkim ze wszelkiego rodzaju złamaniami kości. W istocie jest to badanie niemal rutynowe w większości dziedzin medycyny. Obecnie jesteśmy w stanie prześwietlić niemal każdą część ciała, co daje nam bardzo szerokie możliwości diagnostyczne. RTG płuc pomaga w szybkim wykryciu ewentualnych zmian w układzie oddechowym.
Podobnie rzecz się ma w przypadku układu moczowego oraz jamy brzusznej. Każde podejrzenie złamania lub uszkodzenia kości zostaje potwierdzone, lub wykluczone za pomocą badania rentgenowskiego. Jeżeli od dłuższego czasu doskwiera nam ból kości, lub stawów, powinniśmy wybrać się na prześwietlenie. Jeśli chcemy, aby zbadał nas dobry ortopeda Kraków ma wielu specjalistów.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że z badań rentgenowskich korzystają także laryngolodzy. Bywa ono szczególnie przydatne w przypadkach przewlekłego zapalenia zatok nosowych. Nieleczone lub „przechodzone” może ono bowiem doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie opon mózgowych lub zapalenie nerwu wzrokowego. Badanie RTG to metoda diagnostyczna, którą zastosuje każdy laryngolog w Krakowie, jeżeli dotychczasowe leczenie nie będzie przynosiło rezultatów. Analizując zdjęcia rentgenowskie, można stwierdzić czy w zatokach znajdują się zmiany wymagające interwencji chirurga.