Mały salon też może być wygodny
Ogrodnictwo i dom
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Mały salon też może być wygodny

Mniejszy rozmiar mieszkania często wiąże się z pewnymi ograniczeniami, kiedy przychodzi czas na jego dekorowanie. Najciężej przyjdzie nam urządzić nasz salon, gdyż musimy w nim pomieścić wszystkie meble niezbędne do komfortowego wypoczynku. Jednocześnie musimy je ułożyć w taki sposób, aby jego wygląd na tym nie ucierpiał. Z tych powodów aranżacja wnętrza małego salonu jest wymagającym zadaniem. Nie oznacza to, że nie da się tak tego przeprowadzić, że skończymy z wygodnym pomieszczeniem, w którym z przyjemnością będziemy spędzać nasz czas. Warto zasięgnąć opinii ekspertów, którzy będą wiedzieli jak nam pomóc w tej kwestii.

Jak dobrać meble do małego salonu?

Przede wszystkim musimy skupić się na meblach wielofunkcyjnych. Z uwagi na ograniczoną przestrzeń, nie możemy pozwolić sobie na dużą liczbę elementów pełniących różne funkcje. Niezbędne jest zaopatrzenie się w meble wielozadaniowe. Sofa z oddzielnymi pufami do salonu jest dobrym pomysłem. Same pufy przydadzą się, jeśli szukamy niewielkich rozmiarów siedzeń, które stanowią alternatywę dla większych foteli.

Mogą również posłużyć jako podnóżek pozwalający nam wygodnie ułożyć swoje stopy. Oprócz tego możemy ich użyć jako akcentu dekoracyjnego. W prosty sposób poprawimy wygląd salonu. Z uwagi na ich małe gabaryty, z łatwością możemy je przenosić, jeśli zapragniemy przemeblować pokój.

Oprócz tradycyjnych kwadratowych bądź owalnych puf możemy zdecydować się na bardziej interesujące rozwiązanie. Są to worki Sako dostępne na https://pufy.pl/12-worki-sako, które z uwagi na swój niekonwencjonalny kształt świetnie pasują do nowocześnie urządzanych pomieszczeń. Również nasz salon może skorzystać z tego typu mebli. Są znacznie bardziej wygodne w porównaniu do zwyczajnych puf. Dzięki właściwemu wypełnieniu będą się one dostosowywały do kształtu naszego ciała. W ten sposób zapewniają znacznie większy stopień wygody niż ich alternatywy.

Oczywiście nie możemy zapomnieć o sofie, która dla wielu stanowi główny element tego pomieszczenia. Musi być w stanie pomieścić wszystkich mieszkańców domu i jednocześnie musi być wygodna. Wybierając sofę, należy zwrócić większą uwagę na jej szerokość niż długość. To ta pierwsza wartość przekłada się na komfort siedzenia. Na szczególną uwagę zasługują modele, które możemy ustawić w narożnikach. Bardzo często te miejsca nie zostają poprawnie zagospodarowane. W małych mieszkaniach nie możemy sobie na to pozwolić. Takie sofy są w stanie pomieścić większą liczbę osób bez zajmowania zbyt dużo miejsca.

Kolejnym istotnym elementem jest odpowiedni stół. W małych domach zazwyczaj nie starcza miejsca na taką jadalnię w naszej kuchni. Ludzie często decydują się na umieszczenie takiego stołu wraz z krzesłami właśnie w salonie. Ich rozmiary muszą być dostosowane do wymiarów pokoju. Funkcjonalnym wyborem są stoły składane, które możemy w razie potrzeby rozłożyć. Takie meble jadalne nie będą zabierać za dużo miejsca przez resztę czasu. Zazwyczaj umieszczamy je w pobliżu okna, aby móc w pełni wykorzystać naturalne oświetlenie. Ewentualnie możemy zdecydować się na lampę sufitową znajdująca się bezpośrednio nad stołem.

Sposoby na optyczne powiększenie rozmiarów salonu

Właściwe wybrane meble pozwolą nam uzyskać funkcjonalny salon, w którym miło będzie się nam spędzało czas. Jednak j zeli zależy nam na polepszeniu jego wyglądu, musimy skorzystać również z innych rozwiązań. Jednym z nich są kolory ścian, przy czym jaśniejsze barwy są bardziej skuteczne. Pozwolą stworzyć wrażenia, że nasz salon jest bardziej przestrzenny. Jednakże nie każdy jasny kolor nam to umożliwi. Muszą one być zimniejsze — błękit, szarość oraz biel. Ciepłe barwy przynoszą zupełnie odwrotne skutki, gdyż sprawiają wrażenie, że ściany salonu się do nas zbliżają. Przez to cały pokój będzie się wydawał jeszcze mniejszy niż naprawdę. Problemy mogą wyniknąć z niewłaściwie dobranych odcieni, które zrujnują cały efekt. Dlatego też warto bliżej się zapoznać z informacjami na ten temat.

Duże znaczenie ma oświetlenie. Blask słońca sprawia, że efekt optyczny staje się jeszcze bardziej wyrazisty. To dlatego tak ważne jest wybranie odpowiednich barw. Z kolei wybierając lampy, musimy zwrócić uwagę na kolor światła, które wytwarzają. Musi on stanowić uzupełnienie kolorystyki salonu. Tradycyjne żarówki używane w większość lamp wytwarzają właściwe ciepło zabarwione światło. Zupełnie nie nadają się do małych pomieszczeń. Znacznie lepiej postawić na nowoczesne źródła światła takie jak lampy halogenowe.

Właściwe dobranie kolorów i oświetlenia to najlepsze rozwiązania, jeśli dekorujemy salon małych rozmiarów. Za ich pomocą możemy użyć różnych trików aranżacyjnych. Przykładowo, jeśli nasz sufit wydaje się zbyt niski, wystarczy, że pomalujemy go na nieco jaśniejszy kolor niż ściany salonu. Najlepiej zdecydować się na ponadczasową biel. Pozwoli to stworzyć wrażenie, że sufit jest wyższe niż w rzeczywistości. Jak widać, nie brakuje skutecznych sposobów na dekorowanie małych pomieszczeń. Dzięki nim będziemy w stanie stworzyć salon naszych marzeń nawet na stosunkowo niewielkiej przestrzeni.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie rozwiązania można zastosować w swoim wielopiętrowym domu?
Jeszcze kilka lat temu w naszym kraju większość obiektów mieszkalnych stanowiły domy parterowe lub co najwyżej jednopiętrowe. Obecnie jednak coraz […]
Najlepsze ubrania dla zaokrąglonej sylwetki
Najlepsze ubrania dla zaokrąglonej sylwetki
Warto pamiętać, że osoby, które mają inną sylwetkę, niż jest obecnie, to modne, to nie ma problemu z tym, by […]
Jak rozwijać u dzieci umiejętność logicznego myślenia?
Jak rozwijać u dzieci umiejętność logicznego myślenia?
Prawidłowy rozwój dzieci ma duże znaczenie, ponieważ tylko dzięki niemu będą mogły poradzić sobie z różnorodnymi problemami, które napotkają w […]
Ostatnie wpisy