Znaki drogowe napotykamy codziennie w drodze do pracy lub do szkoły. Na poważnie zaczynamy się nimi przejmować w momencie, gdy stajemy się kierowcami lub wcześniej: po prostu uczestnikami ruchu drogowego i zobligowani jesteśmy do ich przestrzegania. Rzadko jednak, o ile w ogóle, zastanawiamy się jak powstały, jakie materiały zostały przeznaczone do ich wykonania albo kto się właściwie tym zajmuje? Poniżej kilka interesujących faktów.
Bardzo długo znaki drogowe wykonywane były ręcznie przez zatrudnione do tego celu osoby. Według specjalnego wzoru, z użyciem odpowiedniego sprzętu wycinały z blachy szablon, który następnie malowano. Te znaki, które powstawały kilkanaście lat temu i obecnie, znacznie się jednak od siebie różnią. Te, z którymi mamy obecnie do czynienia są przede wszystkim lepiej czytelne i znacznie bardziej widoczne.
Nie ulegają tak szybko korozji, ponieważ główny budulec tarczy to blacha stalowa ocynkowana. Aby znaki były trwalsze, ich brzegi dodatkowo zagina się. Odbywa się to dzięki metodzie laserowej lub plazmowej CNC. Z przykładami takich znaków można zapoznać się na https://www.matech.com.pl/pl/oznakowanie-pionowe-i-poziome/znaki-drogowe.
Z kolei lica, czyli obrazy oraz napisy powstają z folii dopasowywanej na ploterach, które następnie nadrukowuje się na tarczę. Inną dostępną i powszechną metodą malowania oznaczeń na tarczach jest metoda proszkowa,która wiąże się także z zabezpieczeniem przed korozją. Na licu używa się również powłoki odblaskowej, dzięki czemu znak widoczny jest również w nocy, po zmroku. Słupek drogowy wykonany z blachy musi być przede wszystkim stabilny i trwały.