Co zrobić w przypadku odziedziczenia długów po zmarłym?

Kodeks prawa jasno precyzuje składowe majątku odziedziczonego po zmarłym. W skład masy spadkowej wchodzą nie tylko aktywa w postaci biżuterii, nieruchomości czy zgromadzonych na koncie środków finansowych. Niestety, jeśli spadkodawca pozostawił po sobie niespłacone zobowiązania finansowe, one również przechodzą na spadkobierców. Czy taki spadek jest warty przyjęcia? Co zrobić w sytuacji odziedziczenia majątku z pokaźnymi długami? Lektura poniższego artykułu przynosi odpowiedzi na te i inne pytania. 

Przyjęcie czy odrzucenie spadku w całości – jakie jest najlepsze rozwiązanie w przypadku majątku w którego skład wchodzą długi?

To czy spadkobierca przyjmie spadek z dobrodziejstwem inwentarza, czy zdecyduje się na jego sądowne odrzucenie, jest w dużej mierze zależne od kwoty obciążeń. Jeżeli długi w większym stopniu przewyższają wartość majątku zmarłego najlepiej zrzec się spadku. Spadkobierca ma na to sześć miesięcy od czasu ujawnienia testamentu i musi odbyć się to drogą sądową lub za pomocą oświadczenia złożonego u notariusza. Jeśli jednak istnieje możliwość spłaty niewielkich długów częścią majątku, warto rozważyć jego przyjęcie. W takiej sytuacji to elementy składowe otrzymanych dóbr pozwolą na spłatę zobowiązań, tak by spadkobierca nie płacił za długi własnymi pieniędzmi. Jeśli jednak osoba powołana do spadku ma wątpliwości, najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonych prawników. Jeżeli mieszkamy na terenie województwa śląskiego i interesują nas porady prawne Sosnowiec będzie jednym z najwłaściwszym miast dla naszych poszukiwań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwa × pięć =