Pole widzenia to przestrzeń, którą dana osoba obejmuje wzrokiem bez poruszania gałkami ocznymi. Jej badanie, nazywane inaczej perymetrią, jest jedną z podstawowych metod diagnostyki chorób oczu. Ewentualne wykrycie ubytków w polu widzenia pozwala na leczenie takich schorzeń, jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej czy odwarstwienie siatkówki. Jak wygląda badanie pola widzenia i jakich narzędzi używa się do jego przeprowadzenia?
Perymetr jest urządzeniem okulistycznym, które służy do weryfikacji pola widzenia u pacjenta. Kluczowe dla uzyskania jak najdokładniejszego wyniku jest zastosowanie nowoczesnego sprzętu o wysokich parametrach. Takie są dostępne na http://krak-optic.pl/produkty/perymetry/. Dobrej jakości urządzenie niezwykle precyzyjnie określa próg czułości siatkówki, poddając go analizie w różnych jej punktach. Pozwala to na dokładne zdiagnozowanie ewentualnych ubytków w polu widzenia i związanych z tym schorzeń. Badanie przy pomocy perymetru jest bezbolesne i nieinwazyjne. Powinna je poprzedzać weryfikacja ostrości wzroku u pacjenta.
Diagnostyka ubytków w polu widzenia nie wymaga żadnych przygotowań. Istotne jest jednak rozluźnienie u pacjenta, które ułatwia współpracę ze specjalistą i wykonywanie jego poleceń. Podczas badania pacjent siada przy perymetrze, nazywanym inaczej polomierzem, i patrzy w ekran każdym okiem z osobna. Sygnalizuje przy tym w sposób słowny lub za pomocą przycisku moment zobaczenia punktu świetlnego. Dzięki temu możliwe jest stworzenie specjalnych map wraz z ewentualnymi ubytkami. Badanie trwa maksymalnie kwadrans i nie powoduje bólu ani dyskomfortu. Istotne jest jednak patrzenie w skupieniu w jeden punkt, aby możliwa była szybka reakcja na pojawienie się światła.