Ból nie tylko jest uciążliwy dla człowieka, ale także destruktywny dla organizmu. Jest też sygnałem, że dzieje się coś niedobrego i trzeba temu zaradzić. Przyczyny bólu mogą być różne i związane z chorobą, zmianą pogody, urazem lub nawet mieć podłoże psychosomatyczne. Na ból najprostszym sposobem jest wzięcie tabletki przeciwbólowej, która jest łatwo dostępna i z reguły szybko pomaga. Bierzemy ją i zapominamy o bólu, ale rzadko zastanawiamy się jak taki środek farmaceutyczny działa.
Tabletki przeciwbólowe zmniejszają lub hamują wrażliwość receptorów bólowych naszego organizmu. W czasie bólu pobudzane są włókna nerwowe, do których idą impulsy z mózgu, które są reakcją na stan zapalny, uraz czy nowotwór. Tabletka przeciwbólowa hamuje aktywność związków, które są odpowiedzialne za odczuwanie bólu (cyklooksygenazy i prostaglandyn). Tabletki przeciwbólowe mają również różne substancje czynne, które działają na wiele postaci bólu. Jedne z nich należą do grupy niesteroidowych lekach przeciwzapalnych (np. ibuprofen) i działają nie tylko przeciwbólowo, ale także przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Do innej grupy należą tabletki zawierające paracetamol, który ma również właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe poprzez zmniejszenie wrażliwości receptorów bólowych oraz zahamowanie procesu syntezy prostaglandyn.
Tabletki przeciwbólowe mają również różną siłę działania w zależności od stężenia składników z jakich są wyprodukowane. Ważne jest także, aby ich nie nadużywać, gdyż organizm może się na nie uodpornić, a wtedy przy nawet najmniejszym bólu żadna tabletka nam nie pomoże.
bardzo dobry artykuł, powinno się mówić o takich rzeczach i uświadamiać ludzi, i młodych i starszych, bo wbrew pozorom Ci starsi też mają braki wiedzy, pozdro!