Plombowanie zęba to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów dentystycznych. Stosuje się go zarówno w przypadku uszkodzeń mechanicznych, jak i ubytków, których źródłem jest próchnica. Odpowiednio wcześnie podjęte leczenie stomatologiczne pozwala zachować własne uzębienie i uniknąć ekstrakcji. Użycie nowoczesnych narzędzi i trwałego wypełnienia pozwala zachować naturalny wygląd zęba.
Wiele osób odczuwa silny lęk przed wizytą u dentysty. Niepotrzebnie, ponieważ współczesne techniki stomatologiczne pozwalają na szybkie i bezbolesne leczenie zębów. Pierwszym etapem wizyty jest gruntowna ocena stanu uzębienia, a także zaplanowanie leczenia konkretnego ubytku. Następny krok to zastosowanie znieczulenia (jeśli chcemy, możemy oczywiście z niego zrezygnować). W dalszej kolejności swoje zastosowanie mają specjalne akcesoria stomatologiczne. Dentysta rozwierca ząb przy pomocy wiertła, wykonując borowanie, czyli opracowanie ubytku, a także kilkukrotnie oczyszcza go przy pomocy wody i osusza.
Dopiero po tych czynnościach – mających na celu likwidację próchnicy i resztek jedzenia czy śliny – zakładane jest wypełnienie, czyli plomba. Po założeniu jest ona utwardzana, szlifowana i polerowana, tak aby możliwie najlepiej dopasowała się do pozostałych elementów uzębienia. O skuteczności leczenia decyduje dokładność i zaangażowanie stomatologa. Niezwykle istotne jest również zastosowanie wysokiej klasy narzędzi (takich jak kątnica, turbina czy prostnica stomatologiczna) oraz trwałych i estetycznych materiałów do wypełnienia.