Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w aucie i domu?

Podróże kształcą

Współczesna rodzina z małym dzieckiem nie przesiaduje bezustannie w domowych pieleszach jak to dawniej bywało. Skoro umożliwiono ludzkości możliwość podróżowania, to robimy to coraz chętniej i częściej. Możliwości podróżowania mamy wiele i są one coraz bardziej dostępne dla przeciętnej rodziny, a przede wszystkim coraz bardziej bezpieczne dla małych dzieci. Jednak najbardziej popularną pozostaje podróżowanie samochodem. O tym, że powinniśmy zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas podróży w aucie, wszyscy wiemy.

Warto jednak przypomnieć, że fotelik samochodowy, poza zapewnieniem dziecku bezpieczeństwa, powinien być odpowiednio dobrany do wieku oraz wagi naszej pociechy, posiadać niezbędne i ważne atesty, a jednocześnie zapewnić mu wygodę podróżowania. W przeciwnym wypadku, dziecko nie polubi tych kształcących podróży i niechętnie opuszczałoby dom. Wiele wygodnych i bezpiecznych fotelików dla maluchów można znaleźć np. tutaj: https://mamaija.pl/foteliki-samochodowe-dzieciece.html.

Dom – bezpieczna przystań?

Dom zazwyczaj kojarzony jest z bezpieczną przystanią, oazą, do której zawsze chętnie się wraca po wspomnianych wcześniej wojażach lub zwyczajnych trudach dnia codziennego. Jednak dla małego dziecka, które zaczyna samodzielnie przemieszczać się pełzając, raczkując, a za chwilę chodząc, dom może być dość niebezpieczny. Nie na darmo mówi się, że ponad połowa wypadków zdarza się właśnie w domu.

Dzieci są bardzo ciekawe otaczającego je świata i chętnie zajrzą w miejsca, do których zaglądać nie powinny lub użyją przedmiotów domowych zupełnie niezgodnie z ich przeznaczeniem. Nie wystarczy samo zabezpieczenie szuflad, szafek, okien czy kontaktów. Wyobraźnia dziecka jest nieograniczona i nigdy nie mamy pewności czy akurat nasz maluch nie obmyśla gigantycznego remontu kuchni lub przemeblowania salonu.

Jako rodzice, powinniśmy zapobiegać niechcianym wypadkom, w których nasze dzieci mogłyby nabawić się niepotrzebnych obrażeń. Pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa domowego może przynieść nam odpowiedni kojec dla dziecka. Pomyślmy o tym, zanim maluch zacznie samodzielnie się poruszać, aby dać mu czas na przyzwyczajenie się do obecności tej konstrukcji w domu oraz do tego, że jest ona miejscem jego zabawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 − 4 =