Natężenie oświetlenia można zmierzyć. Określa ono ilość światła, która skierowana jest w danej przestrzeni na określoną jej część. Pomiary oświetlenia należy przeprowadzać bez obecności światła dziennego. Powinniśmy zasłonić wszelkie źródła takiego światła bardzo szczelnie, a najlepiej takich pomiarów dokonywać kiedy jest ciemno, w nocy. Osoba dokonująca pomiarów powinna być ubrana w ciemnej kolorystyce, co zapewni brak odbijania światła i wiarygodne wyniki.
Do pomiarów oświetlenia elektrycy wykorzystują luksomierz, specjalistyczny przyrząd, który zatwierdza Główny Urząd MIar. Co prawda, pomiaru oświetlenia dokonamy też samodzielnie, wykorzystując do tego celu aparat fotograficzny, jednak nie da nam to dokładnych wartości, dlatego ważne jest aktualne świadectwo wzorcowania luksomierza. Urządzenie to składa się z głowicy pomiarowej z fotoogniwem, a także z miernika prądu fotoelektrycznego, który wyposażony jest we wzmacniacz.
Pomiary oświetlenia są korzystne, gdyż prawidłowe oświetlenie zapewnia lepsze samopoczucie osób przebywających w danym pomieszczeniu, co przekłada się na większą efektywność pracy. W firmach zatrudniających dużą liczbę pracowników jest to istotne. Dzięki pomiarom zyskujemy wiedzę o stanie technicznym badanych urządzeń. Ułatwi to eksploatację i konserwację urządzeń.
Każdy pomiar oświetlenia powinien zostać zakończony przedstawieniem wyników pomiaru oraz sporządzonym protokołem, który potwierdzi dane wartości. Może zostać zalecona modernizacja, która poprawi aktualny stan.
Artykuł napisany we współpracy z firmą El-Fran wykonującą pomiary oświetlenia Poznań i okolice.
Szukasz alarmu domowego? Sprawdź ofertę El-fran.