Jakie kroki należy podjąć przy zakupie opon do określonego auta?

Ogumienie samochodu wpływa m.in. na długość drogi hamowania oraz przyczepność auta do podłoża. Niestety duża ilość produktów dostępnych na rynku sprawia, że znalezienie optymalnego rodzaju opon nie jest zadaniem łatwym. Przed dokonaniem zakupu, warto dowiedzieć się, jakie kroki podjąć, by nie żałować swojego wyboru.

Znajomość rozmiaru lub danych pojazdu

Producenci wszystkich samochodów określają zalecany rozmiar ogumienia do danego modelu auta. Tego rodzaju informacje odnaleźć można w instrukcji obsługi pojazdu. Osoby, które jej nie mają, mogą skorzystać z nowoczesnych kalkulatorów internetowych dostępnych na stronach firm zajmujących się sprzedażą opon. Takie narzędzia pozwalają wybrać optymalny rozmiar opon na podstawie marki oraz modelu samochodu. W przypadku niektórych wyszukiwarek konieczne jest podanie trzech parametrów, takich jak szerokość opony, jej profil oraz średnica felgi. Na podstawie tych danych komputer wyszukuje pasujące modele gum.

Określenie budżetu i istotnych parametrów

Istotnym kryterium wyboru ogumienia jest cena. Ta uzależniona jest głównie od jakości oraz marki opon samochodowych. W sprzedaży dostępne są produkty zaliczane do segmentu premium, średniej klasy oraz ekonomiczne. Pierwsze są najdroższe i przeznaczone dla najbardziej wymagających kierowców, którzy często korzystają z samochodu. Z najtańszych opon korzystać powinny osoby, które jeżdżą niewiele. Przed zakupem warto zwrócić uwagę również na etykietę dołączaną przez producenta. To na niej umieszczone są istotne informacje dotyczące drogi hamowania, hałasu generowanego przez oponę oraz jej wpływu na poziom zużycia paliwa. Chociaż na porównywanie ofert trzeba poświęcić nieco czasu, pozwala to zaoszczędzić sporo środków i znaleźć ciekawe modele.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 + jedenaście =