Salmonella – co warto wiedzieć?
Lifestyle
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Salmonella – co warto wiedzieć?

Salmonella to bakteria, która może powodować zatrucia pokarmowe. Salmonella można znaleźć w przewodach pokarmowych zwierząt, ptaków i gadów. 

Jak dochodzi do zakażenia?

Większość przypadków salmonellozy pochodzi z jedzenia skażonej żywności, takiej jak surowy drób, jaja i produkty jajeczne, surowe owoce morza, wołowina, wieprzowina i niepasteryzowane mleko lub picie wody zanieczyszczonej odchodami zwierząt.

Zakażenie salmonellą następuje poprzez spożycie pokarmu lub wody zawierającej bakterię Salmonella lub poprzez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą lub zwierzęciem. Choroba może być również przenoszona z jednego człowieka na drugiego poprzez bliski kontakt międzyludzki.

Jakie są objawy?

Objawy zakażenia Salmonellą to biegunka, skurcze brzucha, gorączka, ból głowy i wymioty, które u większości osób rozpoczynają się po 12 do 72 godzinach od kontaktu z bakterią. Okres inkubacji może wynosić od 4 do 7 dni w zależności od rodzaju Salmonelli powodującej chorobę.

Starsi dorośli, niemowlęta i osoby z osłabionym układem odpornościowym są bardziej narażone na ciężką chorobę. W tych grupach, zakażenie może rozprzestrzenić się z jelit do krwiobiegu, a następnie do innych miejsc ciała (zapalenie opon mózgowych i bakteriemia), stawów lub kości (zapalenie stawów), lub oczu (zapalenie spojówek).

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na jej temat, to koniecznie sprawdź witrynę internetową: https://salvemedica.pl/blog/okiem-specjalisty/salmonella-jak-uniknac-zatrucia-pokarmowego-i-co-robic-gdy-dojdzie-do-zakazenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie produkty prozdrowotne możemy zakupić dla naszego psa?
Czworonożni przyjaciele dla zdrowia oraz doskonałego samopoczucia potrzebują odpowiedniej karmy, która powinna dostarczać im niezbędnych witamin, minerałów oraz innych cennych […]
Jak wybrać klamkę do nowoczesnych drzwi?
Jak wybrać klamkę do nowoczesnych drzwi?
Klamka do drzwi jest jednym z tych elementów wyposażenia, który nie tylko odpowiada za wygodne użytkowanie drzwi, ale też za […]
Jaki strój podkreśla rangę kucharza?
Jaki strój podkreśla rangę kucharza?
Kucharz to w każdej restauracyjnej kuchni osoba najważniejsza. O randze szefa kuchni świadczyć musi zatem odpowiedni strój. Powinien być on […]
Ostatnie wpisy