Salmonella – co warto wiedzieć?
Lifestyle
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Salmonella – co warto wiedzieć?

Salmonella to bakteria, która może powodować zatrucia pokarmowe. Salmonella można znaleźć w przewodach pokarmowych zwierząt, ptaków i gadów. 

Jak dochodzi do zakażenia?

Większość przypadków salmonellozy pochodzi z jedzenia skażonej żywności, takiej jak surowy drób, jaja i produkty jajeczne, surowe owoce morza, wołowina, wieprzowina i niepasteryzowane mleko lub picie wody zanieczyszczonej odchodami zwierząt.

Zakażenie salmonellą następuje poprzez spożycie pokarmu lub wody zawierającej bakterię Salmonella lub poprzez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą lub zwierzęciem. Choroba może być również przenoszona z jednego człowieka na drugiego poprzez bliski kontakt międzyludzki.

Jakie są objawy?

Objawy zakażenia Salmonellą to biegunka, skurcze brzucha, gorączka, ból głowy i wymioty, które u większości osób rozpoczynają się po 12 do 72 godzinach od kontaktu z bakterią. Okres inkubacji może wynosić od 4 do 7 dni w zależności od rodzaju Salmonelli powodującej chorobę.

Starsi dorośli, niemowlęta i osoby z osłabionym układem odpornościowym są bardziej narażone na ciężką chorobę. W tych grupach, zakażenie może rozprzestrzenić się z jelit do krwiobiegu, a następnie do innych miejsc ciała (zapalenie opon mózgowych i bakteriemia), stawów lub kości (zapalenie stawów), lub oczu (zapalenie spojówek).

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na jej temat, to koniecznie sprawdź witrynę internetową: https://salvemedica.pl/blog/okiem-specjalisty/salmonella-jak-uniknac-zatrucia-pokarmowego-i-co-robic-gdy-dojdzie-do-zakazenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Budowa parkingu – jak wygląda i z czego powinien on powstać?
Budowa parkingu – jak wygląda i z czego powinien on powstać?
Parking to teren, który musi codziennie znosić dosyć duże obciążenia. Pojazdy nieustannie krążące po jego powierzchni, wylewający się olej i […]
Środki czystości z Niemiec – czy warto je zakupić?
Środki czystości z Niemiec – czy warto je zakupić?
Prawda jest taka, że Niemcy są znani ze swojej jakości i dbałości o szczegóły, więc ma to sens, że stworzyliby […]
Psychoterapeuta – jakie ma zadania?
Psychoterapeuta – jakie ma zadania?
Psychoterapeuta to osoba, która studiowała psychologię i pomaga ludziom w ich problemach psychicznych.  Psychoterapeuta ma wiele zadań i obowiązków. Jest […]
Ostatnie wpisy