Na półkach sklepowych ze zdrową żywnością coraz częściej możemy znaleźć przeróżne nasiona – nic w tym dziwnego, skoro charakteryzują się one wyjątkowymi prozdrowotnymi właściwościami. Najczęściej wybieramy je jako substytut niezdrowej przekąski, dodatek do jogurtu lub pieczywa. Nasiona są źródłem kwasów tłuszczowych, minerałów oraz witamin, wpływają pozytywnie na układ krwionośny, poprawiają humor oraz dodają energii. To jednak nie jedyna ich magia. Wśród nasion znajdziemy prawdziwych przyjaciół serca, wątroby oraz dobrego samopoczucia.
Konopie wielu osobom kojarzą się z halucynogennym THC – nasiona konopi siewnej nie zawierają tej substancji, ale bogate są w wiele innych, cennych dla naszego organizmu składników. Nasiona rośliny uznawane są za pożywienie o największej zawartości soli mineralnych oraz witamin. Najważniejsze są kwasy omega-3, a prawidłowy ich poziom przyczynia się do właściwego funkcjonowania układu krwionośnego oraz nerwowego. Olej, który pozyskiwany jest z nasion tej rośliny doskonale radzi sobie z problemami skórnymi oraz ze stanami zapalnymi w obrębie układu pokarmowego. Zmielone ziarna mają nieco orzechowy smak, dlatego stanowią idealny dodatek do sałatek lub owsianki.
Szacuje się, że coraz więcej osób cierpi na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, dzieje się tak, gdyż czynników, które osłabiają trawienie i zatruwają organizm jest coraz więcej. Natura jednak zna sposoby na trudne przypadki. Oprócz oleju z nasion konopi w świecie medycznym dobrze znana jest sylimaryna. To nazwa grupy związków występujących w nasionach ostropestu plamistego. Substancja ta występuje w wielu znanych lekach regenerujących uszkodzoną wątrobę. Ostropest mielony można dodawać do zup, sałatek, a nawet do deserów. Sylimaryna zawarta w zmielonych ziarnach wykazuje działanie ochronne dla wątroby oraz układu pokarmowego. Warto więc włączyć do swojego jadłospisu nasiona i ziarna.