Jak podczas biegania latem nie przegrzać organizmu?

Bieganie to aktywność fizyczna, którą można uprawiać w każdym wieku zarówno latem, jak i zimą. Jednak podczas upałów, gdy temperatura na zewnątrz jest bardzo wysoka trzeba szczególnie zadbać o to, aby nie doprowadzić do przegrzania organizmu. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, która w skrajnych sytuacjach może doprowadzić do poważnych zdrowotnych konsekwencji, a nawet śmierci.

Dlaczego przegrzanie organizmu jest tak niebezpieczne?

Przegrzanie, czyli hipertermia ma miejsce, gdy temperatura organizmu przekroczy 40 stopni. Podczas biegania mięśnie wytwarzają od 10 do 20 razy więcej niż podczas spoczynku. Gdy temperatura ciała zaczyna gwałtownie rosnąć organizm wysyła niepokojące objawy w postaci wzmożonego pragnienia, zawrotów i bólu głowy. Dochodzi do zaburzenia gospodarki wodnoelektrolitowej, co może prowadzić do odwodnienia, a nawet udaru. Dlatego w sytuacji, gdy temperatura na zewnątrz jest bardzo wysoka trzeba szczególnie zadbać o odpowiedni strój, który zminimalizuje ryzyko przegrzania.

Przede wszystkim trzeba wybierać odzież wykonaną z oddychającego materiału, który będzie odprowadzał pot na zewnątrz. Pozwoli to uniknąć nie tylko przegrzania, ale także odparzeń. Cały strój powinien być lekki i przewiewny. Mogą to być krótkie spodnie oraz koszulka z krótkim rękawem, ale trzeba pamiętać o odpowiedniej ochronie skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Koniecznie trzeba także wyposażyć się w nakrycie głowy. Duży wybór strojów do biegania oraz niezbędnych akcesoriów można znaleźć na stronie https://www.runshop.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

17 − 6 =