Obróbka części metalowych nie jest łatwa, ze względu na to, że większość blach wykazuje się dużą twardością. Przez to utrudnione jest ich przecinanie, wyginanie, a nierzadko także łączenie (wykonywanie otworów pod śruby itp). W profesjonalnych zakładach przemysłowych stosuje się różne maszyny, które mają za zadanie ułatwić, przyspieszyć, lub nawet całkowicie zautomatyzować ten proces.
Zanim jakikolwiek element zacznie być formowany, należy z arkusza blachy wyciąć taki fragment, który będzie potrzebny do jego wykonania. Cięcia tego typu powinny być wykonywane precyzyjnie, a w przypadku produkcji przemysłowej istotna jest też szybkość. Tutaj przydatne będą przecinarki taśmowe, które są obecnie na wyposażeniu praktycznie każdego przedsiębiorstwa produkującego podzespoły metalowe dla przemysłu czy motoryzacji. O specyfikacji takich urządzeń można dowiedzieć się więcej na http://www.str-faktor.com/oferta/jaespa-przecinarki-tasmowe.html.
W przypadku elementów metalowych wykonywanych dla przemysłu motoryzacyjnego (np. karoserie samochodów i ich elementy), w pierwszej fazie przygotowuje się półprodukty. Są to odpowiednio docięte i wygięte fragmenty, które następnie należy zespolić w całość. Obecnie rzadko stosuje się spawanie, o wiele popularniejsze są zgrzewarki. Za ich pomocą metal jest miejscowo roztapiany, dzięki czemu można uzyskać mocną i wytrzymałą spoinę. Istotny jest fakt, iż nie ma konieczności dodawania obcego spoiwa (jak przy spawaniu), a temperatura operacji jest mniejsza. Powoduje to, że zgrzewy są o wiele bardziej odporne na korozję od spawów, co w motoryzacji ma znaczenie niebagatelne.